9 Kasım 2021 Salı

Eskişehir Gezimiz- Mutlaka gidilmesi gereken yerler

 

Merhaba bugün size Eylül ayında gittiğimiz Eskişehir ziyaretinden bahsedeceğim. İki günlük güzel bir gündü. İstanbul'dan 3,5 saate gittiğimiz bu yeri biz çok beğendik ve sevdik.

İki gün doyasıya size yeter. Gezilecek çok güzel yerleri var. Eskişehir'in insanlarına, caddelerine temizliğine hayran kaldım. Bana orada yaşar mısınız deselerdi kesinlikle yaşayabilirdim.

İlk durağımız meşhur Odunpazarı evleri oldu. Eşyalarımızı bıraktıktan sonra kentin ilk yerleşim yeri olan tarihi Odunpazarı evlerini görmeye gittik. Osmanlı mimarisini yaşayacağınızgüzel bir yer. Evlerin çoğu müze, otel, kafe, restoranlara dönüştürülmüş. Mutlaka oturup kahvenizi için. Bizim iki yerinde duramayan çocuklarımızdan dolayı öyle keyifli bir oturmamız olmadı. :) Yine bu bölgede bir sürü görebileceğiniz müzeler var. Lületaşı müzesi, Alaaddin Camii, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı Modern Müze ve yukarısında bulunan Şelale parkı mutlaka görmelisiniz. Biz gün batımında oraya çıktık çok keyifliydi.Alışveriş meraklıları için bir sürü seçenek var. Lületaşı hediyeliklerden magnetlere çeşit çeşit seçenekler var. Çoğu kişi evlerinin önüne el emeği hediyelik eşyalar koymuş. 

Karnınız acıktıysa mutlaka Eskişehir'de yenmesi gereken kıymalı çibörek yemelisiniz. Biz bölgedeki restoranları da gezdiğimizde genel olarak menülerde Balaban köfte, nöbete, kuzu sorpa, kıygaşa gibi seçeneklerde var. 

Birinci Günümüzü Porsuk Çayı'nı görerek bitirmek istedik ama ne yazık ki çok kötü durumdaydı. En üzüldüğüm taraf bu oldu. Bakımsız ve su yoktu. Hayalim burada gondola binmekti. Ama nerde kenara çekip üzerini örtmüşler, çok kötü durumdaydı.
Sazova Parkı baya büyük ve gezilebilecek yer olduğundan ertesi güne bıraktık. 

Sabah kahvaltıdan sonra buraya doğru yola çıktık. Biz araba ile gittiğimizden ulaşım hakkında bi fikrim yok. Masal Şatosuna, Korsan gemisine, Akvaryumdan bilim müzesine kadar her şeye bayıldık. O kadar temiz ve bakımlıydı ki içimiz rahat bir şekilde gezdik. Özellikle kızım Masal Şatosu hayali kurarak gitti ve çok eğlendi.
 
Yılın belli dönemlerinde içinde bulunan gölet sportif aktivitelere yer veriyormuş. Biz sabah 10 gibi gittiğimizden midir Eylül ayından mıdır bilemiyorum. Kalabalık değildi ve çok güzel fotoğraflar çektik.

Hayvanat bahçesi bölümüne bizim kızlar bayıldı. Akvaryuma da biz ayrıca hayran kaldık. Yılanların olduğu kısımda bi o kadar ilgi çekiciydi. 

İçinde bir de minyatür bulunuyor. Bu bölümlere girmek için hepsi ücretli fakat en ucuz şekilde 5-6TL gibi rakamlara girebiliyorsunuz. İstanbul'da 100TL olunca şaşırdık tabi. 

Birde içinde gezi treni var biz gittiğimizde bakımdaydı, bununla içerisini turlayabiliyorsunuz. 

Balmumu Heykeller Müzesi Sazova parkından çıktıktan sonra hatta Odunpazarı evlerini görmeye gittiğinizde görebileceğiniz, Türk tarihi ve televizyon dünyasından isimlerin balmumu heykeli bulunuyor. 

Devrim Otomobilini'de görmeden gelmek olmaz tabi bunu da Tülomsaş Müzesi'nde görebilirsiniz.

Sevgilerle...
Merve'nin evinden..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder